پزشكي
نگاهی به اقدامات درمانی آستان قدس رضوی به بهانه روز سلامت سلامت؛ از تولید دارو تا درمان بیماران امروزه موضوع بهداشت و سلامت به یکی از مهمترین نیازهای بشر تبدیل شده به طوری که اساسی ترین شاخص پیشرفت یک کشور را از میزان سرانه سلامت آن محک می زنند.
 کشور ما ایران نیز با توجه به سابقه درخشانی که در اعصار گذشته در حوزه درمان و طبابت داشته و پیشرفت های کنونی محققان و متخصصان علم پزشکی کشور، در حال حاضر به یکی از قطب های گردشگری سلامت تبدیل شده است؛ قطبی که با وجود دارا بودن ظرفیت های عظیم، هنوز راه زیادی را باید برای رسیدن به نقطه مطلوب طی کند.
در این میان آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک مجموعه سترگ معنوی، از دیرباز در کنار توجه به خوراک روحی زائران و مجاوران بارگاه منور امام رضا (ع)، به سلامت جسمی و مادی آنها نیز اهتمام داشته که احداث و بهره برداری از مجتمع های درمانی، آموزشی و پزشکی مجهز و بروز خود موید این موضوع است.
فرارسیدن هجدهم فروردین که به عنوان روز سلامت نام گذاری شده است، فرصت مغتنمی شد تا نگاه گذرا به برخی از مهمترین اقدامات آستان قدس رضوی در حوزه سلامت، درمان، بهداشت و آموزش پزشکی داشته باشیم.

بیمارستان رضوی، نگین گردشگری سلامت خاورمیانه
شهره و آوازه بیمارستان رضوی را دیگر کمتر پزشک متخصصی در سراسر دنیاست که نشنیده باشد.
بیمارستانی که امروزه نه تنها به عنوان یک شفاخانه مدرن به بیماران محتاج سلامت خدمات ارائه میکند، بلکه مرکزی است که هر ساله چندین بار حازق ترین پزشکان و مختصصان علوم مختلف در حوزه درمان و سلامت را از سراسر کره زمین جمع و معتبرترین کنفرانس های پزشکی را برگزار میکند.
در یک منظر کلی میتوان فعالیت های بیمارستان رضوی را به دو بخش اقدامات درمانی و بیمارستانی و اقدامات علمی و پژوهشی تقسیم کرد.
شاید بهمن ماه سال 84 کسی گمان نمیکرد که این بیمارستان طی مدت کوتاه 9 سال به یکی از مجهزترین و بهترین بیمارستان های خاورمیانه و جهان تبدیل شود و بتواند علاوه بر ارائه خدمات درمانی ارزشمند، نقش به سزایی در ارتقای دانش پزشکی کشور ایفا کند.
اما در این سالها برگزاری بیش از 70 کنگره معتبر بین المللی با حضور بزرگترین دانشمندان پزشکی از سراسر جهان، ارائه خدمات درمانی با بهره گیری از بهترین امکانات و پزشکان و راه اندازی فاز دو بیمارستان با امکاناتی بسیار ارزشمند، نام بیمارستان رضوی را بارها و بارها بر سر زبانها انداخت.
هدف از تاسیس بیمارستان فوق تخصصی رضوی، بر اساس نیت تولیت آستان قدس رضوی این بود که یک مرکزعلمی و درمانی قابل مقایسه با بهترین مراکز دنیا ایجاد شود تا دیگر نه تنها بیماران ما نیازی به اعزام به کشورهای اروپایی و آمریکا برای درمان نداشته باشند که بیماران منطقه هم بتوانند در این مرکز از بهترین خدمات درمانی با فرهنگ اسلامی استفاده کنند. همچنین پیگیری مسائل روز علمی دنیا و رسیدن به بهترین جایگاه علمی در سطح جهان از دیگر افق هایی بود که آن روزها باعث شد خشت های این بنا بر روی هم چیده شود.

ارائه خدمات پزشکی با کمترین هزینه...
با وجود تمام امکانات بی نظیر بیمارستان رضوی، هزینه هایی که این مرکز درمانی از بیماران دریافت میکند بر اساس تعرفه های نظام پزشکی مشهد تعیین میشود و در پایین ترین سطح بیمارستان های خصوصی است. همچنین پدیده نامطلوب دریافت زیر میزی در بیمارستان رضوی جایی ندارد و مسئولان امر به طور قاطعانه با این موضوع مبارزه کرده اند.
امروز با افتخار می توان گفت این مجموعه منتسب به امام هشتم (ع) جزو معدود مراکز درمانی است که هیچ مشکلی در این زمینه در آن مشاهده نمی شود.

مقالاتی که ماندگار می شوند...
انتشار مقالات تهیه شده در بیمارستان رضوی از اقدامات موثر دیگر این مجموعه است. تاکنون مقالات علمی بسیاری از بیمارستان رضوی در بزرگترین ژورنال های علمی دنیا منتشر شده که از جمله نتایج آنها اخذ جوایز مهم بین المللی از کشورهای آمریکا و کره جنوبی بوده است. در حال حاضر نیز بیمارستان مشغول یک کار پژوهشی بزرگ و ارزشمند با محوریت تهیه واکسن آترواسکلروز است که برای اولین بار در دنیا انجام می شود.

فضا سازی و تکریم بیمار در بیمارستان رضوی

یکی از نکاتی که در منظر همه مراجعه کنندگان به بیمارستان رضوی جلوه می کند و آنها را به تحسین از این بیمارستان وا میدارد، فضا سازی زیبا و منحصر به فرد و تکریم شایسته بیماران در این بیمارستان است. بیمارستان رضوی به گونه ای طراحی شده که افراد وقتی به آن وارد می شوند احساس اینکه وارد بیمارستان شده اند را ندارند.

بهترین خدمات درمان برپایه کار پژوهشی
در زمینه کمی بیش از 400 فوق تخصص و متخصص در رشته های مختلف پزشکی در بیمارستان رضوی مشغول به کار هستند که تعدادی از اینها ساکن مشهد نیستند و از نقاط مختلف کشور به بیمارستان میآیند و بیماران را درمان میکنند. در قالب کیفی نیز بیمارستان رضوی فیلترهای خیلی ویژه علمی را برای پذیرش پزشکان و حتی کادر پیراپزشکی، پرستاری و کمک پرستاری در نظر گرفته است که افراد پس از گذراندن آنها و قبولی در امتحانات مختلف و تایید کمیته جذب می توانند در این بیمارستان مشغول کار شوند.

گواهینامه پلاتینیوم، افتخاری که جامعه پزشکی به آن می بالد
یکی از بالاترین استانداردهای جهانی در زمینه خدمات بیمارستانیACI کاناداست که وقتی این مرکز به یک بیمارستان مدرک می دهد، آن بیمارستان در بالاترین سطح دنیا قرار دارد. در دنیا تنها دو بیمارستان توانستند در اولین حضور، پلاتینیوم بگیرند. یکی بیمارستان بسیار مجهزی در اسلوونی و دیگری بیمارستان رضوی. در خاور میانه نیز هیچ بیمارستانی نتوانسته بود در اولین حضور پلاتینیوم بگیرد و این امر به عنوان افتخاری برای آستان قدس رضوی و جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.

فاز دو بیمارستان رضوی...
فاز دو بیمارستان رضوی 3 قسمت شاخص دارد. اولین بخش مرکز پزشکی هسته ای است که مجهزترین مرکز پزشکی هسته ای خاور میانه به حساب می آید و دو فاز تشخیص و درمان در آن اتفاق می افتد. بخش دیگر اتاق عمل های خیلی پیشرفته است.
در فاز جدید 7 اتاق عمل با امکانات بسیار پیشرفته وجود دارد که در آن، واحد می تواند با همه جای دنیا ارتباط علمی داشته باشد. بخش سوم این فاز هم اتاق های وی آی پی است. در این فاز این امکان را فراهم شده که افراد علاقه مند از امکانات ویژه هتلینگ در بیمارستان استفاده کنند.

داروسازی ثامن، قدیمی ترین واحد داروسازی در استان خراسان
شرکت داروسازی ثامن وابسته به مجموعه آستان قدس رضوی، در سال 1363 با هدف تأمین نیازهای دارویی کشور و صدور آن به بازارهای هدف با تولید انواع محلول های تزریقی و شستشو در اشکال داروئی مختلف تأسیس و درسال 1371در مشهد به بهره برداری رسید.
این شرکت نخستین واحد داروسازی در استان خراسان بوده که در نخستین سال های فعالیت خود، به تولید سرم موردنیاز مجروحان جنگی پرداخته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به عنوان یک شرکت داروسازی مطرح در سطح منطقه به تولید خود ادامه داده و امروز با عنوان هلدینگ دارویی آستان قدس رضوی موفق شده محصولات دارویی جدیدی را به سبد داروهای خود اضافه کند.

تامین نیاز دارویی کشور؛ اولویت اصلی داروسازی ثامن
تولید داروهایی که تولید داخلی آنها نیاز اساسی کشور را تامین نمیکند، از اولویتهای انتخاب محصول جدید برای تولید در مجموعه داروسازی ثامن است. این مجموعه حفظ و ارتقاء کیفیت، تأمین نیاز جامعه به دارو، خدمترسانی به بیماران، استفاده از روشهای نوین تولید، اشتغالزایی، جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین تولید دارو با هزینه کمتر و سودآوری مناسب برای سهامداران و توسعه بخش بهداشت، دارو و درمان را اساس کار خود قرار داده است.
همچنین تولیدات شرکت داروسازی ثامن همواره روند افزایشی دارد به طوریکه در سال گذشته نسبت به سال 91، این میزان به 7 درصد رسیده است. این مجموعه تولیدی طرح های زیادی را در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی اجرا کرده است و در این راستا موفق به کسب عناوین مختلفی شده است.

دارالشفای امام نزدیکترین مرکز درمانی به حرم مطهر رضوی
برای رفاه حال هرچه بیشتر زائران بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) و در جهت خدمات رسانی به افراد بیمار، سال هاست که دارالشفای امام در نزدیکترین موضع نسبت به حرم مطهر رضوی فعالیت می کند. ارائه خدمات پزشکی و درمانی اعم از ویزیت، آزمایش های لازم، رادیولوژی، تزریقات، دندانپزشکی و سایر خدمات پاراکلینیکی و در صورت امکان کمک های رایگان به بیماران و خانواده های مستمند به ویژه زائران بارگاه ضامن آهو از جمله مهمترین رسالت های این مرکز درمانی است.
دارالشفاء بخشهای مختلفی مانند رادیولوژی، پرستاری، آزمایشگاه، مامایی، نوار مغز، بینایی سنجی و شنوایی سنجی دارد که در بخش رادیولوژی خدمات رادیولوژی، ماموگرافی، رادیوگرافی فک و دندانها (OPG) و سونوگرافی پیشرفته مجهز به کالرداپلر رنگی با تعرفه دولتی به بیماران ارائه میشود.
همچنین در راستای افزایش کیفیت رادیوگرافیها در این بخش اخیراً دستگاه پیشرفته دیجیتالی CR خریداری شده که در آینده نزدیک نصب و تمامی تصاویر به صورت دیجیتالی تهیه میگردد.
مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی با تأمین بودجه اختصاصی برای فعالیت های مرکز فوریت های پزشکی «دارالشفاء امام رضا (ع)» تلاش کرده است تا بهروزترین و پیشرفته ترین تجهیزات را برای ارائه خدمات به زائران تأمین کند. تجهیزات مرکز فوریت های پزشکی هم اکنون از استانداردهای جهانی نیز برخوردار است.
5,2,400,570
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
  • بنر طرح خادمیاران رضوی
  • کلاس درس زندگی به سبک رضوی
.
  • آرشیو هفته نامه

    دانلود این شماره

  • اینفوگرافی

    اینفوگرافی موقوفات و نذورات